Hoşgeldiniz, ziyaretçi! [ Oturum aç

Atıcılar İçin Mental Antrenmanlar


Atıcılar İçin Mental Antrenmanlar

Atıcılık Sporunun Mental yetenekler üzerine kurulduğu pek çok kişi tarafından kabul edilmektedir.Teknik hazırlığı çok iyi olan bir atıcı bile konsantrasyon yeteneğini iyi kullanamazsa atışlarında başarılı olması beklenemez. Atıcıların antrenmanlarında çok yüksek skorlar atıp yarışmada düşük skorlar atmaları gözlenebilir bir durumdur. Bunlarla başa çıkabilmek için atıcının mental yeteneklerinin geliştirilmesi gerekir. Bu yeteneklerin en başında ; Konsantrasyon,gevşeme,yarışma gerginliğini giderme ve kendine güven duygusunun gelişmesi gelmektedir.

Gevşeme Egzersizleri : Bu çalışmada amaç vücut gerginliğinin giderilmesidir. Zihinsel rahatlama yöntemi olan gevşeme egzersizleri çok çeşitli şekillerde yapılabilir. Genellikle Uzak doğu kökenli olan bu egzersizlerdeki temel amaç insanın kendi vücudu ve düşünceleri üzerine yoğunlaşmasıdır. Gergin bir vücutta oluşabilecek titremelerin silaha etki edebileceğini düşünecek olursak,atıcılar için önemli bir çalışma olduğunu kabul etmeliyiz. Bu tür çalışmaların başında yoga, derinleşen gevşeme ve otojenik antrenman gelmektedir. Gevşeme egzersizleri tek başına öğrenilebilecek bir çalışma değildir. Sporcu zamanla kendi başına yapabilecek düzeye gelebilir ancak başta mutlaka uzman biri tarafından çalıştırılmalıdır.

Dikkat Çalışmaları : Atıcılık bir dikkat ve konsantrasyon sporudur,çok iyi yoğunlaşabilen sporcular başarılı olabilmektedir. Atıcılık sporunun yoğun dikkat gerektiriyor olması ,yapılan işin çok kapsamlı olmasından kaynaklanır. Bir sporcu silahını hedefe yönelttiği anda birbirinden farklı pek çok noktaya dikkat etmek zorundadır. (Hedef, nişangah, rüzgar, ışık vb.) Bu nedenle atıcı kendini dış dünyadan koparıp yaptığı işe yoğunlaşmak zorundadır.

Örnek Çalışmalar:

Yazı Takibi: Atıcının dikkatini birden çok noktaya verebilme yeteneğini geliştirir. Çalışma, atış süreleri göz önüne alınarak yapılır. Sporcuya okuması için kendi ilgi alanının dışında yazılı bir metin verilir. Bu metnin normal okuma temposunda okunması ve okuma sırasında elindeki kalemle belirlenen paragraf içinde bir harfin altının çizilmesi istenir (Örneğin “a”harfleri). Okunan yazıda ne anlatılmak istendiği anlaşılıp, okuma ve işaretleme sırasında geri dönüş yapılmaması hatırlatılır. Dikkati iyi olan sporcunun az hata, dikkati zayıf sporcunun ise çok hata yaptığı gözlenecektir. Atışlı çalışmalardaki seri araları kadar bir dinlenme zamanı verilip diğer paragrafa geçilmelidir. Yeni paragrafta ise başka bir harf seçilip ( örneğin “e” harfleri) yine altlarının çizilmesi istenir. Paragrafların bitiminde yapılan hatalar belirlenir. Çalışmaya bu şekilde hedeflenen süre kadar devam edilmelidir. Günler ilerledikçe hataların azaldığı ve bu çalışma sayesinde sporcuda dikkat düzeyinin arttığı gözlenecektir.

Müzik Dinleme: Atıcıya sakin bir ortamda sırt üstü uzanarak enstrümantal bir müzik parçası dinletilir. Tercihen gözler kapatılmalıdır. Bu çalışmada amaç çevre etkilerinden uzaklaşmak ve bir nokta üzerinde yoğunlaşabilmektir. Dinlenen müzik içerisinde bir enstrüman seçilip sadece o enstrüman dinlenmeye çalışılır (Örneğin sadece keman).


Silahdar Av Malzemeleri Doğa ve Av Sporları ürünleri satış yeri ve MKEK Pendik Yetkili Bayisi dir. Ruhsatlı silahlarınızın fişek istihkaklarını iş yerimize istenen belgelerle gelerek alabilirsiniz. Web Sitemiz Üzerinden Ürün Satışımız Yoktur. Ürünler Hakkında stok ve fiyat bilgileri için bizimle iletişime geçiniz. İletişim : 216-3903620

SATILIK SİLAHLAR