Hoşgeldiniz, ziyaretçi! [ Oturum aç

Atıcılık Sporuna Başlarken


Atıcılık Sporuna Başlarken

Atıcılığa ilgi duyan kişiler tarafından genellikle şu soru yöneltilir. “Atıcılık sporuna ne zaman başlanmalıdır?”

Aslında belli bir standart olmamasına karşın, genel olarak sporcunun fiziksel olarak silahın ağırlığını tartabilecek yapıda ve psikolojik olarak da yarışmaların yaratacağı baskılara karşı koyabilecek olgunlukta olması istenir. Yapılan araştırmalar sonucunda atıcılığa en uygun başlama yaşının 12-13 olduğu belirlenmiştir.

Genç sporcu ancak bu yaşlarda hem düşünce, hem de fiziksel olarak yeterli olgunluğa erişebilmektedir. Bu yaş grubundaki gençler çocukluktan gençliğe ilk adımlarını atıyor olmalarının sonucu çok hassas bir dönem içinde bulunmaktadırlar. Yapılacak çalışmalarda bunun göz önünde bulundurulması önem taşımaktadır.

Atıcılığa yeni başlayanlarda yapılacak çalışmalarda, atışta gerekli olan kas gruplarının silahlı çalışma öncesi güçlendirilmesi gerekir. Zayıf kaslarla sadece atış yaparak tek yönlü antrenmanlar sonucu, ilerleyen yıllarda özellikle omurgada rahatsızlıklar gözlenmektedir. Yeni sporcular uzun bir hazırlık dönemi yaşayıp, küçük hazırlık yarışmalarına katılmadan asla büyük yarışmalara götürülmemelidir.

Spora çocuklarına gönderen ailelere de; maddi destek, başarıda ve başarısızlıkta çocuklarının arkasında olmak gibi bazı sorumluluklar düşmektedir.

Genç sporcuların antrenörleri de; çok duyarlı bir dönem içinde bulunan yeni sporculara, kişisel özelliklerine uygun ve bireysel programlar hazırlamalıdırlar. Sporcuların ilgilerini arttıracak antrenman yöntemleri seçilmeli, zorlayıcı etkilerden uzak durulmalıdır.

Unutulmamalıdır ki bu dönemdeki zorlamalar, sporcunun spor hayatını noktalamasına neden olabilir. Esneklik payı olan eğitim programları başarıya açılan kapının anahtarı olacaktır.
Silahdar Av Malzemeleri Doğa ve Av Sporları ürünleri satış yeri ve MKEK Pendik Yetkili Bayisi dir. Ruhsatlı silahlarınızın fişek istihkaklarını iş yerimize istenen belgelerle gelerek alabilirsiniz. Web Sitemiz Üzerinden Ürün Satışımız Yoktur. Ürünler Hakkında stok ve fiyat bilgileri için bizimle iletişime geçiniz. İletişim : 216-3903620

SATILIK SİLAHLAR