Hoşgeldiniz, ziyaretçi! [ Oturum aç

Atıcılık Sporunda Emniyet Kuralları


Atıcılık Sporunda Emniyet Kuralları

Poligon içerisinde silahı emniyetli bir şekilde kullanmak, Atıcılık Sporu için oldukça ciddi bir konudur. Poligon sınırları içerisinde bütün atıcılar emniyet açısından kendilerine düşen görevi yerine getirmelidir. Emniyet kurallarına uyulduğu sürece Atıcılık Sporu çok güvenli bir hal alır.

Silahınızı kontrol etmiş olsanız dahi, her zaman dolu olduğunu düşünün. Herhangi bir kimsenin sözü ile silahın boş olduğuna inanmayın. Silahınızı her elinize alışınızda kontrol edin. Silahınızı taşıma sırasında mekanizmasını mutlaka açık tutun. Başkalarının da bunu görmesini sağlayın.

Tüfeğinizi taşırken namlu yeri veya havayı göstermelidir. Cephane koyulurken mermi yatağının boş olduğundun emin olun. Dolu tüfekle koşmayın,çalılık,ağaç,hendek ve benzeri yerlerden atlamayın.

Namlu ağzı daima emniyetli bir yeri göstermelidir. Tüfeğin namlu ağzı asla herhangi bir kimseye doğrultulmaz.

Hedef dışında başka bir yere nişan alınmaz.

Atışa başlamadan önce,atış yapmak için bulunduğunuz atış yolunun gerisindeki bölgeyi kontrol edin. Bu bölgenin emniyetinden emin olmadan atış yapmayın. 22 kalibre bir merminin 1mil. Ve daha fazla etkili olduğunu hatırlayın. Havaya ve hedef çevresine atış yapmayın. Namlunuza uygun,taze ve temiz cephane kullanın.

Tüfeğinizi uçuşan tozlardan koruyacak şekilde temiz olarak muhafaza edin. Toz,yağ,su veya bez parçası gibi herhangi bir maddenin tüfek namlusunu tıkamadığından emin olun. Tüfek namlusu su veya başka materyallerin içindeyken ateş etmeyin.

Kulaklık,eldiven ve atış gözlüğü gibi koruyucu teçhizatlar kullanın.

Tüfeğin pozisyonu ya emniyette ya da atışa hazır pozisyonda olmalıdır. Asla ikisinin arasında olmamalıdır.

Atış için hazır değilseniz veya tüfeğinizde emniyet mandalı yoksa, parmağınızı tetiğe yanaştırmayın.

Tüfeğinizi demonte ve boş olarak kilitli bir dolapta muhafaza edin. Tüfek ile mühimmatı asla aynı dolaba koymayın.

Emniyet konusunda, tüfeğinizin kullanımında meydana gelebilecek değişikliklere dikkat edin. Şayet tüfekte arızadan şüpheleniyorsanız, tüfeğinizi boşaltın ve yetkilisine tamirini yaptırın.

Tüfeği parçalarına ayırırken, yüksek gerilim altında bulunan yayların serbest kalacağı ve size zarar verebileceğini unutmayın.

Tüfeğinizin sağlıklı yaşamı, temizlik ve göstereceğiniz ilgiye bağlıdır. 13. Emniyet kurallarına uyulmaması nedeniyle atış poligonlarında pek çok sporcu sakat kalmış veya hayatını kaybetmiştir.

LÜTFEN UNUTMAYINIZ “TEDBİR KAZAYI AZALTIR”


Silahdar Av Malzemeleri Doğa ve Av Sporları ürünleri satış yeri ve MKEK Pendik Yetkili Bayisi dir. Ruhsatlı silahlarınızın fişek istihkaklarını iş yerimize istenen belgelerle gelerek alabilirsiniz. Web Sitemiz Üzerinden Ürün Satışımız Yoktur. Ürünler Hakkında stok ve fiyat bilgileri için bizimle iletişime geçiniz. İletişim : 216-3903620

SATILIK SİLAHLAR