Hoşgeldiniz, ziyaretçi! [ Oturum aç

Havalı Silahlar Hakkında Bilgiler


Havalı Silahlar Hakkında Bilgiler

Havalı Silah Nedir? Havalı silahlar sıkıştırılmış hava,karbondioksit, yada yay gücüyle hiçbir kimyasal tepkime olmaksızın kullandıkları çekirdeği fırlatan silahlardır.Hava silahları değişik şekil ve formlarda olabilir.Kalibrelerini ayırmaksızın modern havalı silahlar güç kaynaklarına göre 3 ana sınıfta incelenebilir.

Pnömatik Havalı silahlar

Yaylı Pistonlu Havalı Silahlar

Karbondioksitli Havalı Silahlar

Pnömatik Havalı silahlar: Pnömatik havalı silahlar güç kaynağı olarak sıkıştırılmış havayı kullanırlar.Havanın silah içine sıkıştırılma şekli silahın cinsine göre değişir.En çok kullanılan modellerin başında çok pompalı pnömatik sistemler gelir.Bu sistemde silahın pompası her kurulduğunda silaha yüklenen hava miktarı artar.İki ila on pompa arasında istediğiniz güce erişmeniz mümkün olur.Çok kurmalı pnömatik genelde kompakt geri tepmesiz ve hafif olurlar.Çok kurmalı pnömatiklerin tek dez avantajı atışa hazırlanma sürelerini uzun olmasıdır bu da bu silahları av için neredeyse kullanılamaz yapar çünkü ilk atıştan sonra hedef kaçmadan ikinci bir atış yapılması neredeyse imkansızdır.Ancak bunun yanında çok kurmalı pnömatiklerin hassasiyeti gerçekten iyidir. Bir diğer pnmatik şekli ise tek kurmalı pnömatiktir. Adından da anlaşılacağı gibi bu tip silahlar ihtiyaçları olan havayı tek bir kurmayla bünyelerine alırlar.Bu tip silahlar çok kurmalı pnömatiklere nazaran daha az atış hızına sahip olmalarına karşın her seferinde aynı atış hızını yakalamaları dolayısıyla hassasiyetler çok daha fazladır.Geri tepmesiz olmaları da bu silahları ideal müsabaka silahları yapmaktadır.10 metre atıcıları FWB 100 gibi silahları gerçekten sevmektedir. Pnömatik silahların üçüncü türü ise Tekrar Dolabilen Pnömatiktir.Bu silahlar havalı silahların en iyileridir.Güçlerini azdan çoğa istediğiniz gibi ayarlarken mükemmel hassasiyetleri, geri tepmesiz oluşları ve bir dolumdan sonra defalarca atış yapabilmeleri bu silahları mükemmel kılar.Bu silahlar genellikle scuba tüplerine takılan bir aparatla dolar. Tekrar Dolabilen Pnömatikler 10 metre müsabakalarında,arazi atışı müsabakalarında ve avlarda çok sık kullanılırlar.Özellikle avlarda ikinci bir atış için efor sarf edilmemesi avcıya çok büyük avantaj sağlar.

Yaylı Pistonlu Havalı Silahlar: Biri havalı silah dediğinde büyük bir ihtimalle yaylı pistonlu halı silahları kastediyordur.Günümüzde en yaygın kullanılan havalı silahlar şüphesiz yaylı pistonlu havalı silahlardır.Yaylı havalı silahlar atış ve maliyet bakımdan alınması en kolay havalı silahlardır. Yaylı Pistonlu Havalı Silahlar namlu kırmalı, alttan levyeli, ve de yandan levyeli olmak üzere üç ana başlıkta incelenebilir Namlu kırmalı havalı silahlarda gücü sağlayan yayın kurulması namlunun gövdeden kurularak aşağı gelmesiyle olur.En yaygın havalı silah çeşididir.Bu sistemin tek dezavantajı belli bir atış sonrası namluyu gövdeye bağlayan kilitte aşınma olup hassasiyet kötü yönde etkilenebilir. Alttan levyeli havalı silahlarda silahın yayı namlunun altındaki bir levyenin kurulmasıyla kurulur.Bu sayede namlu sabit durduğundan hassasiyeti etkileyen herhangi bir dezavantaj oluşmaz. Yandan levyeli havalı silahlarda silahın yayı namlunun altındaki bir levyenin kurulmasıyla kurulur.Bu sayede namlu sabit durduğundan hassasiyeti etkileyen herhangi bir dezavantaj oluşmaz. Yaylı pistonlu havalı silahlarda önemle dikkat edilmesi gereken hususların başında namlu kırıkken yanlışlıkla tetiğe basılması durumunda namlunun aniden kapanıp insanları yaralayabileceğidir. Bu yüzden namlu kapatılana kadar bir elle daima tutulması emniyet açısından şarttır.Bir diğer önemli husus ise silahın boş atılmamasıdır.

Karbondioksitli Havalı Silahlar: Adından da anlaşılacağı gibi ihtiyacı olan gücü karbondioksitten alan silahlara karbondioksitli havalı silahlar denir.Piyasada sıkça bulunan 12 gr lık karbondioksitle çalışan havalı silahlar seri atış yapabilmeleri,atıştan önce kurmaya ihtiyaç duymamaları ve çok kompak yapıları nedeniyle sıkça kullanılan silahlardır.Havalı silah müsabakalarında da bu tip karbondioksitli silahlar sıkça kullanılır.

Neden Havalı Silah? Havalı silahların toplumun her kesimi tarafından giderek artan bir ilgiyle rağbet görmesinin sebebi ne olabilir? Toplumun her kesiminden insanlar havalı silahların nasıl rahatlatıcı bir hobi yada denemeye değer rekabetçi bir spor dalı olduğunu keşfetmeye başlıyorlar.

Güvenlik: Havalı silahların enerjilerinin ateşli silahlara göre düşük olması evde yapabileceğiniz basit hedef tutucular ile her yerde hatta evinizin bir odasında dahi atış yapma olanağını size verir.Ateşli silahların en küçük kalibre lerinden olan .22 kalibre bir merminin dahi 1 km nin üzerinde mesafeye gidebileceğini düşünürsek ateşli silahların her yerde güvenli bir şekilde kullanılamayacağını rahatlıkla anlayabiliriz.

Keyif Atışı (Plinking): Havalı silahların en çok kullanılan ve en zevkli kullanım şeklidir. Bir havalı silah ile çok ucuz maliyetler dolayısıyla yılda binlerce atışı rahatlıkla yapabilirsiniz. Havalı silahlar ile bahçenizde dizili teneke kutulardan sallanan bir ipe kadar hayal gücünüzle sınırlı her türlü hedefe istediğiniz kadar atış yapma özgürlüğüne sahipsiniz.

Atış Tekniklerini Geliştirme: Tüm sporlarda olduğu gibi atıcılık sporunda da pratik yapmak en önemli ayrıntıdır.İster atışı spor olarak ister eğlence olarak yapın pratik yapmak size çok şey kazandırır.Havalı silahların sahip olduğu enerjinin ateşli silaha göre daha az olması basit hedef tutucularla evde dahi kullanma olanağını getirdiğinden her yerde güvenle kullanılabilmesini sağlar bu da atıcılara hemen her yerde antrenman yapma olanağı verir.

Hedef Atışı: Hava silahı ile atışın dünya çapında çok popüler olmasına şaşırmamak gerekir. İleri düzey havalı müsabaka silahlarını dünyanın en hassas silahları olarak tanımlamak pek abartma sayılmaz.Almanya ve İngiltere gibi dünyanın pek çok ülkesinde yerel kulüp binalarında yapılan kıyasıya müsabakalar güzel dostluklar ve hoş muhabbetler doğurmaktadır. Amerika’da ise havalı silah atışlarının yetişkin ateşli silah müsabakaları öncesi gençleri eğitmek için uygulanan bir program olması anlayışı yerini giderek artan bir ciddiyetle başlı başına bir spor olma anlayışına bırakmaktadır. Yurt dışında Havalı silah müsabakaları sadece UIT müsabakaları ile sınırlı değildir. 10 metre olimpik tabanca ve tüfek atışlarının yanı sıra FieldTarget yani arazi atışı PPP (Practical Pellet Pistol ) yani pratik havalı tabanca , metalik siluet gibi değişik müsabakalar da düzenlenmektedir.Ülkemizde bu güne kadar havalı silah müsabakaları 10 metre olimpik tabanca ve tüfek atışları ile sınırlı kalmıştır.Ülkemizde de değişik hava silahı müsabakaları düzenlemek için kulübümüz her türlü çabayı sarf edecektir.

Zararlı Hayvanlarla Mücadele: Güçlü bir havalı silah ile ateşli silahların kullanılmasının güvenli olmadığı yada yasal olmadığı yerlerde zararlı hayvanlarla mücadele etmek mümkün olabilir.Bu konuda özellikle dikkat edilmesi gereken şey kullandığınız silahın işini yapabilmesi için gereken enerjinin üzerinde olmasıdır. Havalı silahlar tarlalara zarar verecek birçok kuş türünün kontrol altında tutulması için yurt dışında kullanılmaktadır.

Avlanmak: Yurt dışında av için yapılmış havalı silahlarla 50 metre menzile kadar tavşan dahil pek çok av hayvanı avlanmaktadır.Fakat ülkemizde havalı silah ile avlanmak yasaktır .

Yasal Koşullar:Ülkemiz de de yurt dışında olduğu gibi havalı silah sahibi olmak için özel bir lisansa ihtiyaç duyulmamaktadır.Bu da ateşli silah sahibi olmak için gerekli bürokratik işlem ve masrafın havalı silah alımında yapılmaması demektir.


Silahdar Av Malzemeleri Doğa ve Av Sporları ürünleri satış yeri ve MKEK Pendik Yetkili Bayisi dir. Ruhsatlı silahlarınızın fişek istihkaklarını iş yerimize istenen belgelerle gelerek alabilirsiniz. Web Sitemiz Üzerinden Ürün Satışımız Yoktur. Ürünler Hakkında stok ve fiyat bilgileri için bizimle iletişime geçiniz. İletişim : 216-3903620

SATILIK SİLAHLAR