Hoşgeldiniz, ziyaretçi! [ Oturum aç

Havalı Tüfek ve Küçük Çap Tüfek Atıcılığı


Havalı Tüfek ve Küçük Çap Tüfek Atıcılığı

Bu dallar adlarından da anlaşılacağı gibi, .177 kalibre Havalı Tüfekler  ve 22 kalibre (5.6mm.çaplı) kenar ateşlemeli Küçük Çap Tüfeklerle yapılır. Küçük Çap Tüfek ve Havalı Tüfek Atıcılığı bütün dünyada çok yoğun ilgi gören dallardır.

Havalı Tüfek : Havalı Tüfek yarışmaları, erkeklerde 60 atış, bayanlarda ise 40 atış olarak, ağırlığı en fazla 5.5 kg.’a kadar, 177 kalibre (4.5 mm.çaplı) Tüfeklerle yapılır. Bayanlar ve Erkekler kategorilerinde yapılan Havalı Tüfek yarışmaları Olimpik bir daldır.

Ayakta atış pozisyonunda 10m. Mesafeden, kapalı atış poligonlarında yapılır. Suni ışık kaynakları ile aydınlatılan salonlarda bütün sporcuların aynı şartlarda yarıştırılması önemli bir kuraldır. Atıcılık sporunun maliyeti en ucuz dalı olan Havalı Tüfek Atıcılığı özellikle genç sporculara hitap eden yapısıyla sporcularca çok ilgi görmektedir.

50 Metre Yatarak Atış;

Bir diğer adı “İngiliz Maçı”olan bu dalda sporcular, hedefe 50m. uzaklıktan yatarak atış pozisyonunda 60 atış yaparlar. Yarışmalarda 22 kalibrelik (5.6 mm. çaplı) standart hızdaki kenar ateşlemeli mermiler kullanılır. Yarışmanın toplam süresi 75 dakikadır. Yatarak atış pozisyonunda hiçbir destek kullanmadan, kurallar dahilinde Tüfek kayışının kullanımına izin verilir. Bu dalda erkekler en fazla 8kg.,bayanlar ise 6.5 kg.’lık tüfekler kullanabilirler. Yatarak atış dalı dünyada çok fazla ilgi görmektedir.

Spor Tüfek 3 X 20; Bayanlar kategorisinde yapılan bu yarışma türünde yarışmacılar, 50m.’den 22 kalibre kenar ateşlemeli Tüfeklerle 60 atış yaparlar. Tüfeklerin max. ağırlığı 6.5kg. olmak zorundadır.20 atış yatarak,20 atış ayakta ve 20 atış çök pozisyonunda yapılır. Yarışmanın toplam süresi 2 saat 30 dakikadır.

Serbest Tüfek 3 X 40 : Bir diğer adı “Üç Pozisyon Yarışması” olan bu dalda yarışmacılar, 50m’den 22 kalibre kenar ateşlemeli tüfeklerle 120 atış yaparlar. Ağırlığı en fazla 8kg. olan serbest tüfekler kullanılır. Sadece erkekler kategorisinde yapılan bu dalda, yatarak 40 atış, ayakta 40 atış ve çök pozisyonunda 40 atış yapılır. 4 saatin üzerinde süren yorucu yapısıyla Atıcılık sporunun Maratonu olarak da adlandırılır.


Silahdar Av Malzemeleri Doğa ve Av Sporları ürünleri satış yeri ve MKEK Pendik Yetkili Bayisi dir. Ruhsatlı silahlarınızın fişek istihkaklarını iş yerimize istenen belgelerle gelerek alabilirsiniz. Web Sitemiz Üzerinden Ürün Satışımız Yoktur. Ürünler Hakkında stok ve fiyat bilgileri için bizimle iletişime geçiniz. İletişim : 216-3903620

SATILIK SİLAHLAR