Hoşgeldiniz, ziyaretçi! [ Oturum aç

Silah Bakımında Uyulacak Kurallar


Silah Bakımında Uyulacak Kurallar

Silah bakımına başlanmadan önce, silahın boşaltılması ve bundan emin olunması gerekir. Bunun için önce şarjör çıkartılır, namlu herhangi bir kaza ile ateşlenme anında mermi çekirdeğinin kimseye zarar vermeyeceği ve sekmeyeceği noktaya yöneltilir ve boşaltma ve kontrol işlemleri gerçekleştirilir.

Silahın yedek şarjörle birlikte taşındığı hallerde, silah dışında görülen şarjörün yedek olacağı, asıl şarjörün silah içinde takılı vaziyette bulunabileceğine dikkat edilmelidir.

Silahların (ihtiyaca göre) günlük, haftalık ve atış sonrası bakımlarının yapılması ve aksatılmaması gerekir.

Günlük bakım, silah sökülmeden yapılan kontrol mahiyetinde, tozunun alındığı bakım işlemidir.

Haftalık bakım, silah sökülerek yapılır. Kullanıcı tarafından alet kullanmadan sökülebilecek tüm parçalar sökülür, fırça ile tozu alınır, temizleyici yağ ile varsa pasları, pislikler barut atıkları, eski yağı giderilir. Silahın hareketli parçaları ve kızakları çok az yağ ile yağlanır. Silah üzerinden temizleyici yağ kalıntısı bırakılmaz. Silah koruyucu yağla hafifçe yağlanır. Fazla yağ sürüldüğü takdirde silah fonksiyonları zorlanır, hatta atış esnasında arızalar oluşur. İşlem tamamlandıktan sonra parçalar takılarak, fonksiyonları kontrol edilir. Atış sonrası, haftalık bakımın aynısı gerçekleştirilir.

Sıcak ve rutubetli iklimlerde/ortamlarda silah bakımı daha sık yapılmalıdır. Silahın gizil yüzeylerinde ve iç parçalarındaki paslanma ihtimaline karşı temizlenmesinde ve yağlanmasında itina gösterilmelidir.

Sıcak ve kuru iklimlerde, paslanma ihtimali az olmasına karşın, tozlanma ve kum parçalarının tabanca içine girerek, hareketli parçaları engellemesi ve zarar vermesi söz konusudur. Sadece silahın iç yüzeyi ve parçaları daha ince bir yağ kullanılarak temizlenmeli, toz ve kum tutmaması için dış yüzeyi yağlanmamalıdır, sızan yağlar silinmelidir.

Kapalı kılıf kullanılmalıdır. Aşırı soğuk iklimlerde ise, silahın kuru tutulması gerekmektedir. Silah bakımı oda sıcaklığında yapılmalıdır. Parçaları arasında donma gerçekleşmemesi için kar, buz ve ıslak zemin üzerine bırakılmamalıdır.

Silahlara bakım yapıldığı gibi fişeklere de bakım yapılmalıdır. Değişik iklim şartlarında maruz kalabilecekleri dış etkilere karşı fişekler de korunmalıdır.

Silah her temizlendiğinde yıpranma izlerinin / çatlakların olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer varsa bu silah kesinlikle kullanılmamalıdır.

Tabancanın namlu içi ve atış yatağı iyi bir toz giderici, solvent fırça aracılığıyla fırçalanarak temizlenmeli; hafif yağlı bez ile bu bölgeler silinmeli ve kurulanmalıdır.

Elle sökülemeyecek diğer parçaları gereksiz yere sökmek mahzurludur.

Silahı benzin ve tiner gibi maddelerle temizlemek, nebati ve hayvani yağlar kullanmak tehlikeli ve sakıncalıdır.


Silahdar Av Malzemeleri Doğa ve Av Sporları ürünleri satış yeri ve MKEK Pendik Yetkili Bayisi dir. Ruhsatlı silahlarınızın fişek istihkaklarını iş yerimize istenen belgelerle gelerek alabilirsiniz. Web Sitemiz Üzerinden Ürün Satışımız Yoktur. Ürünler Hakkında stok ve fiyat bilgileri için bizimle iletişime geçiniz. İletişim : 216-3903620

SATILIK SİLAHLAR